8 סיבות למה לא כדאי לך לעשות וובינר באמצעות מערכת Google Hangouts On Air

עם Google Hangouts On Air בשיתוף יוטיוב, שניהם כלים של גוגל, אתה יכול לעשות וובינרים בחינם – זה לא יעלה לך אפילו שקל אחד, אבל תן לי לומר לך כמה מילים לפני כן.

מאז ה- 12 לספטמבר 2016, גוגל הכריזה ש- Google Hangouts הוא עכשיו חלק מ- YouTube ולא חלק מ- +Google ואתם בוודאי שואל: מה זה נוגע לי? איך זה משפיע עליי בתור בעל עסק שרוצה לעשות וובינרים?

ובכן, Google Handouts on Air זה עכשיו חלק מ- YouTube Live וזה אומר שהמערכת מיועדת בעיקר לביצוע שידורים חיים. בהודעה הרשמית של גוגל נאמר כי עם המעבר האפליקציה של שאלות ותשובות Q&A לא תהיה זמינה!

הייתכן כי יהיה וובינר בשידור חי מבלי היכולת לשאול שאלות? בוודאי שלא! אז מה הפתרון אצל גוגל? נעים להכיר, קוראים לי Google Slides. ולמה אני עושה היכרות ביניכם לבין Google Slides? הסיבה היא פשוטה: ב- Google Slides יש אפשרות לצ'אט ולתגובות מה שאין ב- YouTube Live.

נשמע לכם מסובך? אכן, זה מסובך.

מערכות וובינר ו- Google Hangouts on Air או בקיצור HoA

במאמר השוואה בין 10 מערכות וובינר תמצא מספר מערכות וובינר כמו WebinarJam, easywebinar, WebinarOnAir ואחרות שמאפשרות קיומם של וובינרים שבבסיסם מערכת Hangouts של גוגל. למה היה צריך לבנות מימשק על פני המימשק של Google Hangouts שבמילא קיים? התשובה היא: המימשק של גוגל הנאגאאוטס מורכב ומסובך וגם חסר מספר תכונות חשובות.

בהודעה לעיתונות של WebinarJam שפורסמה באתר יאהו! ב- 15 לספטמבר 2016 נכתב:

"the company (Webinar Jam, זהר עמיהוד) plans to release an additional service that operates without the Google Hangouts integration."

אחזור על הציטוט בתרגום חופשי: "החברה מתכוונת בעתיד להוציא גירסה שתפעל בלי גוגל האנגאאוטס." האם ל- WebinarJam "נשבר" מ- Google Hangouts? מדוע WebinatJam מודיעה שהיא מתנתקת מ- Googl Hangpouts?

התשובה למהלך של WebinarJam להיות בלתי תלוייה בגוגל האנגאאוט, כפי שמובעת בהודעה לעיתונות שפורסמה ביאהו (ראה לעיל), היא סקר שערכה וובינרג'ם ובה גילתה שאנשים לא רוצים לעשות שימוש ב- WebinarJam בגלל החיבור ל- Google Hangouts ולכן, החברה שוקדת בימים אלה על פיתוח שירות עצמאי משלה.

מעניין למה זה קורה? למה "לאנשים מסויימים" מפריע הקשר בין Google Hangouts ו- WebinarJam? אני חושב שזה בגלל שאותם אנשים יודעים את 8 סיבות מדוע לא כדאי לך לעשות וובינר עם Google Hangouts on Air ועכשיו גם אתה תדע.

סיבה 1: נדרש ידע טכני רב

הפעלה של מערכת Google Hangouts On Air דורשת מיומנות טכנית. צריך לקשר בין יוטיוב לבין Hangouts וכמובן בשביל זה צריך לפתוח חשבון ביוטיוב וגם לפתוח ערוץ ביוטיוב.

אהה, ואם אין לך חשבון בג'מייל אז תצטרך לפתוח אותו כתנאי לכול מה שאמרתי עד כה.

אם אינך מאמין לי שנדרשת עבודה רבה ומיומנות טכנית גבוהה, אתה מזומן לצפות בסרט הדרכה רשמי של easywebinar בו תוכל לראות עד כמה זה מורכב (סרט הוידאו מימין או למטה).

חדי-העין שביניכם יבחינו בוודאי איך Casey Zeman עובד עם כמה מסכים במקביל, ולמה? כי הוא עובד על 3 מערכות במקביל ואלו הן: Google Hangouts, Youtube ו- easywebinar. אפשר לעבוד רק עם מערכת אחת? בבקשה!

סיבה 2: אין אבטחה לאיכות התקשורת

שירות Google Hangouts ניתן חינם ואין בו אבטחה של איכות התקשורת. ניתוקים ושיבושים הם מנת חלקם של המשתמשים ב- Google Hangouts .

אם חשבת לשלם כדי לקבל איכויות שידור טובות יותר, טעות בידך? שרות גוגל הנגאאוט ניתן חינם ואינו מוצע בתשלום לאף גורם עסקי.

ניתוקים ושיבושים עוד אפשר לקבל בהבנה כאשר מדובר בשיחה בין חברים או אולי בין עמיתים לעבודה, והרי לשם כך נוצר שירות Google Hangouts, אבל ניתוקים ושיבושים במהלך וובינר אינם מקובלים בעולם העסקים.

סיבה 3: אין תמיכה

שירות Google Hangouts ניתן חינם ואין תמיכה: אין מרכז שירות אליו אפשר להתקשר אליו או לשלוח מייל כמו למשל מרכז התמיכה של גוגל אדוורדס או מרכז התמיכה של גוגל אנליטיקס.

נכון שיש פורומים של גוגל ושל אחרים שמספקים תשובות בהתנדבות, אבל אי-אפשר לסמוך על התשובות האלה: לא על התוכן שלהם ולא על המועד בו תתקבל תגובה, אם בכלל.

סיבה 4: אין דף הרשמה

מערכת Google Hangouts לא נבנתה כמערכת לעסקים אלא מערכת לאנשים כדי שיוכלו לתקשר באמצעות וידאו בין אנשים המכירים זה את זה וזאת הסיבה שאין דף הרשמה. זהו חיסרון גדול כאשר מדובר על וובינר.

למה זאת בעיה? מכיון שאחת ממטרות הוובינר היא להגדיל את רשימת התפוצה ואיך ניתן לעשות זאת אם אין הרשמה?
גם אם לוובינר יש מטרה אחרת, חשוב לך לדעת מי השתתף בוובינר?

מערכות וובינר שנבנו על בסיס Google Hangouts מספקות מערכת של דפי הרשמה עם טופס אבל בשביל זה תצטרך לשלם: לא על גוגל הנגאאוט, הניתן חינם, אלא על תוכנה שמספקת מימשק על גבי Google Hangouts כמו למשל easywebinar שמציעה מבצע לזמן מוגבל במחיר של $477 לשנה.

אם אתה רוצה לערוך הרשמה מוקדמת לאלו שמגלים ענין בוובינר יהיה עליך לעשות שימוש בכלי רשימות תפוצה, כמו רב-מסר, לדוגמה, ואז המשמעות היא שעליך להפעיל שתי מערכות.

בהחלט זה מוד עבודה אפשרי, לעבוד עם שתי תוכנות, אבל אפשר לעבוד עם תוכנה אחת שיש בה הכול כמו במקרה של GoToWebinar.

סיבה 5: אין תזכורת לקראת הוובינר

אם אתה רוצה שלקוחות מתעניינים יגיעו לוובינר אתה חייב לשלוח לנרשמים תזכורות על הוובינר הקרב ובא. מכיון שאין דף הרשמה בגוגל הנגאאוט, אין גם אפשרות למשלוח תזכורות במייל.

תוכנות בתשלום כמו WebinarJam, Wibinar On Air ואחרות מציעות דף הרשמה וגם מיילים של תזכורת לנרשמים, אבל בשביל זה תצטרך להיפרד מכמה מאות דולרים בשנה.

בתוכנת GoToWebinar יש הכול: דף הרשמה, עד 3 מיילים של תזכורות.

סיבה 6: אין רשימת משתתפים

מכיון שאין דף הרשמה עם טופס, המספר היחיד שתראה, כמנהל וובינר עם מערכת גוגל האנגאאוט הוא כמה צופים יש בכל רגע ורגע במהלך הוובינר ולא מעבר לכך.

אתה, בתור מנהל וובינר, רוצה לדעת:

  • כמה אנשים נרשמו לוובינר, עוד בטרם התחיל, על כל פרטיהם: שם, מייל ואולי גם פרטים נוספים
  • כמה אנשים השתתפו בפועל בוובינר ואת פרטיהם: שם, מייל
  • מתי כל אחד נכנס,
  • מתי כל אחד עזב,
  • ניתוח סטטיסטי של מספר המשתתפים בוובינר,

את הפרטים האלה לא תקבל ממערכת Googgle Hangouts.

סיבה 7: אין כלי ציור

וובינר כולל, בדרך כלל, מצגת בין אם היא מצגת פאוארפוינט או מצגת Google Slide.

ל- Gogle Hangouts אין כלי ציור אשר בעזרתם ניתן לצייר על המסך, כמו: קוים, צורות, מרקר להדגשה, חיצים למיקוד, נקודה אדומה להצבעה ועוד. למה? כי מערכת גוגל הנגאאוטס תוכנה להיות מערכת שיחות ועידה עם וידאו.

מרצה שעומד שמרצה באולם כנסים יש לו רק מצביע לייזר איתו הוא יכול להסב את תשומת לב הקהל למשפט כזה או אחר בשקף. במערכת וובינר, למשל כמו מערכת GoToWebinar, למשל כמו במערכת Zoom, יש מיגוון גדול של כלים המאפשרים ציור על גבי השקף.

הציור מבוצע על שכבה הנמצאת מעל השקף, עליה ניתן למתוח קוים, צורות, למקם חיצים וגם להפוך את סמן החץ לנקודה אדומה גדולה ובולטת, כך שלמעשה אתה לא נוגע במצגת ולא משנה את תוכנה אלא מצייר מעליה. לפני מעבר לשקף הבא, אתה מוחק את מה שציירת.

כלי הציור עוזרים למקד את המשתתפים בוובינר כדי שיוכלו לעקוב אחר דבריך בהתאמה לשקף שאתה מציג בפניהם.

סיבה 8: אין סקר משוב בסיום הוובינר

אם עשית פעולה כלשהיא ולא למדת ממנה, זה כאילו לא עשית.

אחת הדרכים להשתפר היא לשמוע מה אנשים אומרים/חושבים על המוצרים, שירותים שלך, נכון? אז אם אתה מעביר וובינר, תרצה לשמוע מה המשתתפים חושבים על התכנים שהועברו בוובינר? נכון?

בסיום הוובינר, מן הראוי, שיוצג למשתתפים בוובינר שאלון קצר, עליו הם מתבקשים לענות, הנוגע לוובינר שזה עתה הסתיים.

מטרת השאלון היא לספקר לך מידע מהמשתתפים בוובינר שיעזור לך להשתפר בוובינרים הבאים.

מערכת Google Hangouts שעכשיו היא חלק מ- YouTube Live מיועדת לביצוע שידורי וידאו חי, כשהראש הוא "חד כיווני", רמת אינטראקציה נמוכה, אם בכלל ולכן נעדר מקומו של המשוב, פשוט אין!

אם אין משוב, תוכל להשתפר, אבל משוב משתתפים יעזור לך הרבה יותר.

סיכום

אם אתה רציני, רוצה להיות אוטוריטה בתחומך ולהגדיל את רשימת התפוצה, למכור אוןליין – אינך יכול להתעלם מ- וובינר.

אתה חייב לעשות וובינרים עם מערכת וובינר יציבה ואמינה ולקבל ליווי, ייעוץ והדרכה כדי שיהיה לך שקט נפשי להתעסק בתוכן ובהבאת משתתפים.
מערכת Google Hangouts חסרה מרכיבים חיוניים שיש בכול מערכת וובינרים מכובדת, שלא לדבר על ניתקונים, תקיעות ושאר בעיות תקשורות שמהן סובלת מערכת השידורים החיים של גוגל.

יש לך ניסיון עבודה עם Google Hangouts? שתף אותנו כאן בהמשך

אודות הכותב

ניהול מקצועי של אירועים וירטואלים (וובינרים, כנסים וירטואלים, כנסים היברידים) עם הרבה ידע וניסיון בפתרון תקלות. מומחה לתכנון, הקמה וניהול עם ידע רב וניסיון של מאות אירועים וירטואלים, רבי משתתפים, רבי דוברים בארץ ובחו"ל. בין לקוחותינו: מכבי שירותי בריאות, משקי הקיבוצים, BDO, מכון היצוא, משרד הכלכלה, קרן היסוד, המוסד לבטיחות ולגיהות, מכללת תל חי, מובמנט, אלעד תוכנה, בינת תקשורת, התאחדות התעשיינים, אלון אולמן, אלון גל, אלן קאר וחברות עסקיות אחרות. מעניין אותך לשמוע איך אנהל את הוובינר שלך שיהיה מוצלח? פנה לקבלת הצעה לליווי הוובינר שלך

כתוב תגובה

נגישות