תרגום סימולטני בכנסים באינטרנט – יש פתרון

וובינר וגם שיחות ועידה הפכו מזמן לחלק בלתי נפרד מהפעילות של עסקים, במיוחד עסקים שהקהל שלהם מפוזר גיאוגרפית אבל גם דובר שפות שונות ולהם נדרש תרגום סימולטני.

וובינר נחשב מקור #1 של לידים איכותיים לארגון וכזה שחוסך משאבים רבים (כסף וזמן) בהדרכה הן של לקוחות והן של ספקים ועובדים, אבל יש לוובינר עוד הרבה יתרונות אחרים וזה מה שמביא ארגונים וחברות לעשות בו יותר שימוש.

אנגלית היא שפת העסקים של העולם המערבי באינטרנט, היא השפה כי מדוברת וגם הכי נלמדת בבתי ספר כשפה שנייה, אבל היא לא לבד.

אוזניות מוכנות לתרגום

מה אתה עושה כדי להישאר מחובר עם הקהלים הגלובליים שלך?

מבין 10 השפות המדוברות ביותר בעולם אפשר לציין את השפה: סינית, ספרדית, ערבית, גרמנית, פורטוגזית, רוסית, צרפתית, יפנית ו- הודית.

מה שמשנה הוא איזה שפה דוברים הלקוחות שלך, בין אם הם לקוחות פוטנציאלים או לקוחות בפועל.

יש יתרון בניהול אסטרטגיה דיגיטלית שמייצרת תוכן בהקשר רב-לשוני. כדי לייעל את התוצאות העסקיות עם קהלים גלובלים ולהשיג יתרון תחרותי, רצוי מאוד שהלקוחות שלך, לא רק ישמעו את מה שיש לך לומר באנגלית, שלרובם זאת שפה ראשונה או שנייה, אלא ישמעו את מה שאתה אומר בשפתם.

כמה דוגמאות מהעולם

 • התמיכה הטלפונית של גוגל, ללקוחות ישראליים, ניתנת בעברית כברירת מחדל, אלא אם הלקוח מעדיף שפה אחרת, למשל אנגלית, כי כך בחר או כי ההמתנה לקבלת תמיכה בשפה העברית ארוכה מאוד.
 • האתר של חברת ZARA תומך בעשרות שפות.
 • גוגל מספקת תרגום אוטומטי באנגלית לסרטי וידאו דוברי אנגלית באתר יוטיוב, כמובן.
 • לחברת samsung העולמית יש ערוץ יוטיוב נפרד למספר מדינות: ארה”ב (אנגלית), אנגליה (אנגלית), צרפת, גרמניה, הודו (אנגלית), ויאטנאם (שמע בויאטנמית על פס הקול המקורי באנגלית), אינדונסיה, טורקיה, ברזיל, מקסיקו

תרגום – מושגים

לפני שאצלול להסבר מה זה תרגום סימלוטני, אני רוצה להבהיר כמה מושגים הקשורים בתרגום:

פרשן Interpeter

מי שקורא את המסמך או שומע את הוובינר בשפה אחת ומעביר את עיקרי הדברים, את רוח הדברים, בשפה אחרת.

מתרגם translator

מי שקורא את המסמך או שומע את הוובינר בשפה אחת ומעביר בדיוק את המסר בשפה אחרת.

עוקב

הכוונה במילה “עוקב” היא שהמפרש או המתרגם אומרים את הדברים לאחר שהמציג אמר אותם.
בפועל זה ישמע ויראה כך:

 1. הדובר אומר משפט אחד או שתיים וממתין למתרגם או המפרש.
 2. המתרגם או המפרש אומר את הדברים בשפה אחרת ואז ממתים לדובר שיאמר את דבריו.
 3. הדובר אומר משפט אחד או שתיים וממתין למתרגם או המפרש.
 4. המתרגם או המפרש אומר את הדברים בשפה אחרת ואז ממתים לדובר שיאמר את דבריו.

וחוזר חלילה.

במצב של “עוקב”, הפרשן או המתורגמן יקשיבו למי שידבר, ורק לאחר שסיים לדבר, הם יאמרו את מה שיש להם לומר בהתאם לתפקיד: מתרגם או מפרש. אם הוא פרשן אז הוא יסביר בשפה אחרת מה נאמר, אם הוא מתרגם, הוא יחזור במדוייק על הדברים שנאמרו אבל בשפה אחרת.

סימולטני

התרגום או הפירוש נעשה בזמן אמת במקביל לדבריו של הדובר.

תרגום סימולטני

התרגום נעשה בזמן אמת במקביל לדבריו של הדובר.

זה יכול להעשות ממש בזמן אמת אם למתרגם יש את התסריט (טקסט) מדוייק של מה שהדובר עומד לומר. אם זה המקרה, אזיי התרגום עוקב במדוייק אחר דבריו של הדובר.

אם למתרגם אין טקסט, הרי שאין לו מושג מה הדובר עומד לומר ולכן, יש איזושהיא השהייה בין מה שהדובר אומר לבין מה שהמתרגם אומר. זה יכול להיות חצי משפט או משפט שלם.

בכל מקרה, המתרגם חייב להיות מקצוען שמבין על מה הוא מדבר ואכן תרגום סימולטני דורש איכות כח אדם ברמה גבוהה, מתרגם שיודע ומכיר את שתי השפות: זאת שהוא שומע וזאת שהוא מתרגם על בוריין, מבין את הדקויות השונות בשפה ומבין את רוח הדברים הנאמרים.

מעבר לכך המתרגם חייב להיות מהיר מחשבה ומהיר דיבור, כי במהלך התרגום אין קשר, גם לא קשר עין, בין המתרגם לדובר. הדובר בקצב שלו והמתרגם הוא זה שצריך להיות מספיק זריז כדי לשמוע, לתרגם בראש, לומר וcו זמנית להקשיב גם למשפט הבא של הדובר.

הדוגמה, שכולנו מכירים, היא ישיבה בדיון באו”ם בה נציגים שונים יושבים עם אוזניות. כל נציג בוחר את השפה בה הוא רוצה לשמוע את הנואם מבין שלל השפות שמציע האו”ם.

קבלו הצצה לסרט “A Day in the Life of Real Interpreters”

תרגום סימולטני על ידי מכונה

עם העוצמה ההולכת וגוברת של כח המיחשוב ועם אינטלגנציה מלאכותית AI של היום יש גם מקום לתרגום שנעשה על ידי מכונה, ממש כמו שגוגל עושה תרגום אוטומטי לאנגלית לסרטי הוידאו ביוטיוב.

אני חושב שיש מקום גם לתרגום על ידי מכונה. זה תלוי בהגדרת המוצר הסופי ואיך הוא צריך להשמע. אם מבחינתך זה בסדר שהתרגום לא יהיה הכי מדוייק עם % שגיאה גבוה יחסית, אז תרגום על ידי מכונה הינו מוצדק.

עם הדרישות שלך כוללות תרגום מדוייק, כנראה לא תסתפק במה שיש למכונה להציע. בעוד מכונה יכולה לזהות מילים וגם ביטויים, אני טוען שיש הרבה יותר מאשר הטקסט עצמו שמועבר. ישנם דברים כמו אינטונציה שהמכונה לא יודעת לזהותם שהם חלק בלתי נפרד מהמסר ולפעמים חלק מרכזי בו.

זה לא מה אתה אומר, זה איך אתה אומר זאת.

לדוגמה, אם אדם אומר מילה שלוש פעמים במהלך נאומו, המכונה צריכה לדעת האם הדובר אמר את אותה מילה 3 פעמים כי הוא רוצה להדגישה או המילה נאמרה 3 פעמים כי תשומת הלב שלו הוסחה או כי הוא מגמגם.

המכונה יכולה לייצג בדיוק את מה שנאמר.

תרגום סימולטני שנעשה על ידי מכונה עשוי לעבוד בסדר עבור הרצאות ונאומים שאין להם השפעה עסקית או השפעה של חיים ומוות.

אם ביוטיוב התרגום של השיר לא יקלע בדיוק לכוונת המשורר, אולי זה יצחיק מישהו, אבל לא נגרם נזק.

עם זאת, אם לדברים הנאמרים והמתורגמים יש השפעה עסקית, שיעור השגיאה בתרגום סימולטני הנעשה על ידי מכונה הוא פשוט גבוה מדי עבור השומעים והצופים שיש להם צורך אמיתי לקבל מידע אמין עליו הם יכולים לסמוך.

תרגום סימולטני בוובינר - איך זה עובד?

הוובינר מתנהל במספר חדרים במקביל, חדר לכל שפה. וובינר שמתנהל בשפה האנגלית ומתורגם סימולטנית ליפנית מצריך 2 חדרי וובינר. מי שירצה לשמוע את הוובינר באנגלית ייכנס לוובינר אחד ומי שירצה לשמוע את הוובינר ביפנית, יכנס לחדר וירטואלי אחר.

ואיך המשתתפים שואלים שאלות במהלך הוובינר?

מכיון שיש משתתפים במספר חדרים, כל משתתף שואל שאלות בחדר שבו הוא נמצא ולכן הדבר מצריך עוד כח אדם לליקוט וריכוז השאלות.

אבל יש עוד פתרון...

כל המשתתפים, ללא קשר לשפה, נכנסים לאותו וובינר. מארגן הוובינר מעמיד קווי טלפון, קו לכל שפה. כך שהמשתתף שצריך תרגום, צופה בוובינר מהמכשיר שלו ובו בעת מחייג למספר טלפון לפי השפה בחר להאזין.

ואיך המשתתפים שואלים שאלות במהלך הוובינר?

מכיון שיש חדר, כל השאלות מרוכזות, אבל כל משתתף עשוי לשאול בשפתו ולכן הדבר מצריך עוד כח אדם לתרגום השאלות לשפת המציג.

יש פתרון טכנולוגי בענן עבור תרגום סימולטני, אבל

למרות שיש פתרון טכנולוגי לתרגום סימולטני של כנסים דיגיטליים (וובינרים), אני יכול להבין מדוע אין לשירות כזה ביקוש גדול. הנה למה (אך לא רק):

 • כל וובינר נוסף עבור שפה נוספת דורש כח אדם מיומן לתרגום וזה כאמור עולה כסף,
 • פתרון טכנולוגי מורכב מבחינת היערכות וזה דורש עדו יותר משאבים גם בתוך הארגון / חברה,
 • למשתתפים אפשרי אך מסורבל לעבור משפה לשפה - זה לא קורה בקליק,
 • חוסר היכרות עם הטכנולוגיה גורם לחשש

ואז הגיעה ההודעה של ZOOM

חברת ZOOM המספקת פלטפורמה יציבה ואמינה של וובינרים הודיעה שבמהלך הרבעון השלישי של 2019 היא מתכוונת לתת פתרון לנושא התרגום הסימולטני של וובינרים ושיחות ועידה.

אז מה זה אומר עבור הוובינר הבא שלי שיכלול תרגום סימולטני למספר שפות?

אנחנו לא יכולים לחזות את כל ההשלכות להודעה של זום, אבל:

 • פתרון שמשאיר את הוובינר באותה מסגרת זמן. מכיון שהתרגום הוא סימולטני גם מי ששומע את התרגום, שומע אותו בזמן אמת בהשהייה של מספר שניות, כי בכל אופן התרגום הוא סימולטני אבל יש לו השהייה קטנה מאוד.
 • הוזלת עלויות. מי שעושה וובינרים בשפות שונות לעיתים תכופות, עשוי להגיע להוצאות גבוהות מאוד על שיחות בינ-לאומיות. בסופו של דבר, שיחת ועידה ביi-לאומית היא שירות יקר.
 • מעבר מהיר בין ערוצי התרגום. לבסוף, הפונקציונליות של זום מאפשרת למשתתף בוובינר לעבור בין שפות במהירות. משתתף שיודע מספר שפות ורוצה לבדוק את איכות התרגום, פשוט לוחץ לחיצה אחת או שתיים ועובר לערוץ בו נשמע הוובינר בשפה שייבחר.

זום הודיעו ששירותי התרגום הסימולטני יהיו זמינים ברבעון השלישי של 2019 ולנו לא נותר אלא לחכות.

אם כבר עכשיו דרוש לך תרגום סימולטני בוובינר, דע לך כי יש פתרון!

תוכלו לפגוש אותי ולשוחח עימי ב- DMIEXPO שהוא Digital Marketing Conference הבינלאומי המוביל בעולם או צלצלו: 09-8910462

אודות הכותב

מומחה לתכנון, הקמה וניהול וובינרים עם ידע רב וניסיון של מאות וובינרים, רבי משתתפים, בארץ ובחו"ל. בין לקוחותינו: מכון היצוא, משרד הכלכלה, תרבותו מבית רימון טיולים, המוסד לבטיחות ולגיהות, אלן קאר וחברות עסקיות אחרות. מעניין אותך לשמוע איך וובינר מועיל לעסק שלך? צלצל/י 09-8910462

כתוב תגובה

נגישות